Előző posztomban már említettem, nem könnyű a mozaikcsaládok helyzete, azonban nem is reménytelen. Én hiszem, hogy megéri alakulni, fejlődni benne, hiszen a sokféle darabból igenis születhet egység.
Vegyük kicsit át, mi segíthet:
Reális várakozások beállítása
A pároknak előre tudatosítani kell magukban, nem a régi kapcsolatot építik fel újra, nem azt, ami egyszer már létezett, hanem egy másikat, egy teljesen újat hoznak létre. Ha ezt nem sikerül tudatosítani, a felek hamar kiábrándulhatnak.
Türelem, türelem, türelem
A mozaikcsaládok életében nagyon fontos a türelem. Nem szabad azonnal akarni mindent, nem szabad túl gyorsan erőltetni semmit. A felnőtteknek is, de a gyerekeknek még inkább, szükségük van időre, na meg lehetőség szerint saját térre is.
Kommunikáció
Létfontosságú, hogy az újrakezdő párok megtanulják, hogyan kell hatékonyan kommunikálni, és ne féljenek megvitatni az érzékeny témákat. Például azt, hogy ki nevel, ki hoz szabályokat, kinek mi a szerepe.
Most akkor ki is nevel?
Te nem vagy az anyám/apám. – mondja a mozaikcsaládban a dacos gyerek. És végül is …
Az új ,,kapcsolatnak” új szerepet kell kialakítani, ami inkább egy barát szerepére hasonlítson. A nevelés felelőssége pedig maradjon a szülők kezében (azéban is, aki nincs mindig jelen). Az új társ nem új apuka/anyuka, lehetőleg ne ő szabályozzon.
A gyerek maradhasson gyerek
Ne legyen erőszakkal szeretetre kényszerítve – elég, ha megadja a kellő tiszteletet.
Ne legyen a zsarolás eszköze az elvált felek közt.
Ne legyen üzenőfal a családok közt.
A gyerekeknek megfelelő nevelésre van szükségük, és nem arra, hogy pingponglabdái, üzenethordói, esetleg lelki támaszai legyenek a felnőtteknek. Úgy kell bánni velük ahogy a személyiségük, ahogy az életkoruk megköveteli.
Az élet a mozaikcsaládban folyton pörög. Fel kell készülni a folyamatos újratervezésre. Vannak nehezebb és vannak kevésbé nehéz, boldog időszakok.
Van, hogy a szülő úgy érzi, csődöt mondott. (ez minden szülővel előfordul, nem csak a mozaikcsaládban élő szülővel)
De a lényeg minden pillanatban az, hogy odafigyeléssel, szeretettel valami szuper, új dolog születhet és fejlődhet működő egésszé.
Kövess az alábbi oldalakon, és még több tipphez juthatsz, ami a kiegyensúlyozott, boldog családot segíti!
Csatlakozok hozzád! Szeretnék harmonikus családot!
Szeretnél a Boldog Elváltak Klubjának tagja lenni?
Szeretnél találkozókon, előadásokon részt venni, ahol csak elváltak vannak?
Gyere és csatlakozz a klubhoz Facebookon!
Csatlakozok a Boldog Elváltak Klubjához!
Akik eddig is megbíztak bennem, és mint író vagy tanácsadó számítottak rám, a teljesség igénye nélkül:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: