Petrus Márta blogja

11 tipp, hogyan válhattok jó mozaik családdá?!

Lassan több a mozaik vagy patchwork család, mint a hagyományos modell, köszönhetően a sok válásnak.

Az új élet kezdete, a talpra állás nagyon nehéz, és idő igényes, ahogyan egy új kapcsolat, majd család megtalálása és kialakítása is.

Rengeteg idő, türelem, csiszolódás, és ami még ennél is fontosabb, tudatos fejlődés szükséges ahhoz, hogy egy jól működő, elfogadáson és tiszteleten alapuló mozaik családot alakítsunk ki.

Mégis, hogyan lehet egy jól működő, összehozott anyagból álló családot kiépíteni?

  1. Zárd le a múltat, akkor kezdj újat!

Azt gondolom, ez az alapja nem csak egy mozaik családnak, hanem egy új, komoly kapcsolatnak is. Addig nem érdemes új családot alapítani, amíg a múlt nincs rendben. Meg kell tanulnunk a hibáinkat, fejlődnünk kell, és szembe kell nézni magunkkal ahhoz, hogy a következő kapcsolat már másként, és jól működhessen!

  1. Le a bűntudattal!

Olyan könnyen dobnak sarat az emberek az elváltakra, sokszor még a saját barátaink is, hogy mi érezzük magunk rosszul azért, mert szeretnénk a legjobbat kihozni az életünkből. Akkor lehetünk teljesek, ha családban élünk, hiszen mégis csak társas lények vagyunk.          A gyermekeinknek is akkor tudjuk megteremteni a biztonságot, ha látják, hogy rendben, kiegyensúlyozottak vagyunk.

Ezért, amint új családban gondolkodsz ne legyen bűntudatod, mert természetes a folyamat, és szükséges.

  1. Lépésenként szabad haladni! Tilos a rohanás!

Ahhoz, hogy egy mozaik család jól működjön meg kell adni az időt, mindenkinek, főleg a gyermekeknek. Nem tesz jót, ha anya vagy apa úgy válik, hogy másnap már egy másik családba költözik be, főleg, ha a saját gyermekét is odaviszi egyből, és kötelezi az ott alvásra…

Sajnos, így a gyermeknek nem jut ideje a gyászra, és csak harag önti majd el a szívét az új társ iránt, a saját szülője mellett. Ezért, ha azt szeretnénk, hogy gyermekünknek az átmeneti időszak békés legyen, és harmonikus, akkor ráérünk az új család kialakításával.

Adjunk magunknak is időt a gyászra és a gyermeknek is.

Amennyiben mégis a lakhatás már egy új párnál oldódott meg azt gondolom, a gyermekünket akkor se vigyük oda. Oldjuk meg másképp, nagyszülőknél vagy találjunk ki valamit.

De nem erőltethetjük a gyermekre azonnal. Mert utána csodálkozunk, hogy utál ott lenni, és évek múlva majd menni sem akar oda, és a másik félnél akar majd maradni mindig.

Lépésről, lépésre, nyugi!

  1. Személyes tér kell mindenkinek!

Mindenkinek szüksége van arra, hogy legyen egy hely, ami az övé. Ahova elvonulhat, magára csukhatja az ajtót, gondolkodhat, olvashat, kikapcsolódhat. Ugyanígy fontos a gyermekek számára is! Ne gondoljuk, hogy az összes gyereket összerakjuk egy szobába, azzal a felkiáltással, hogy legalább ellesznek, mert ez nincs így. A testvérek lehetnek egy szobában, de a mostohatestvéreknél figyeljünk arra, hogy legyen terük.

Nekik még nagyobb szükségük van arra, hogy legyen egy kis vackuk, ahol az alvókájuk van, vagy a kis cókmókjuk, ahova nem nyúl senki be, amiről tudják, hogy csak az övék.

  1. Nem várhatjuk el a szeretetet!

Nagyon fontos, hogy az érzelmek kialakulsához rengeteg időre van szükség. Hiszen mi magunk is nehezen szeretünk meg egy másik embert, mégis könnyebben megy, mert volt időnk felkészülni, és mégis csak tudatosan is tudjuk kezelni a dolgokat. Azonban a gyermekeinket váratlanul éri a sok, egymást követő szituáció, szeretik anyát és apát, nem értik mi történik, ezért sokkal több időre van szükségük.

Nem várhatjuk el tőlük, hogy azonnal kedveljék, és szeressék a pótapát vagy pótanyát. Az érzelmek nem döntések kérdései, azonban a helyzet elfogadása tudatos is lehet!

Egyedül a tisztelet az, ami fontos az elfogadás mellett, és követelhető, de úgyis mindenki tiszteletre neveli gyermekét társadalmunkban, legalábbis bízok benne, így ez nem probléma.

  1. Ne akarj új Anya vagy új Apa lenni!

A válással nem szűnik meg a szülők létjogosultsága! Kivéve bizonyos helyzeteket. Senki sem akaratja átvenni és felruházni a másikat az ex szerepével, mert annak nem lesz jó vége. A gyermekek szeretik szüleiket, és az a stabil alapjuk, ha ezt nem vonjuk meg tőlük.

Legyen kicsit más szerepe az új félnek, sőt, nevelni is kell néha mindenkinek, de ezt ki kell alakítani, újonnan, és olyan rendszerben, ami senkit nem zavar össze.

Az új félnek egyszerűbb egy nagyon jó, felnőtt baráti szerepet kialakítani, akire számíthatnak a gyermekek érzelmileg, de nem akarja a nevelés felelősségét átvenni.

Ez úgyis lehetetlen legtöbbször. (Amennyiben az ex aktív.)

mozaikcsalad

  1. Rendezzétek az anyagiakat!

Mielőtt mindenki előtt vállalva összeköltöztök, beszéljétek át az anyagiakat, hogy később abból ne legyen gond. Mik a közös költségek, mik az egyéniek, hogy vállaljátok ezeket…stb.

  1. Beszéljetek a nevelési szabályokról, és ha kell, az új szabályokat is vegyétek át, hogy ugyanazt képviselhessétek.

Nagyon fontos, hogy amikor két család egyesül, az összes nehézség mellett ott a nevelési minták, típusok, szokások kérdése is. Minden család más, minden családban mások a kialakult hagyományok, szabályrendzerek… Ezért ezeket át kell beszélni. Azt gondolom, hogy azért sok családban az alapvető szabályok a társadalmunkhoz illeszkednek, ám mégis sok apróságon el lehet csúszni.

Fogadjuk el, hogy ezekben is össze kell csiszolódni, és ki kell alakulnia, mert talán ez a legnehezebb!

  1. Készülj fel, hogy mindig minden változik!

Mivel egy mozaik család határai sokkal tágabbak, mint egy „eredeti” családé, így fel kell készülni, hogy sokszor sok minden változik. Minden értelemben. Az exek jelenléte, sokszor kavarása, hozzáállása az új helyzethez nagyon sok bonyodalmat okozhat, akárcsak a hirtelen kért szívességek láthatás ügyben…stb. Sokszor kell újratervezni, és úgy kell a legjobb döntéseket meghozni, hogy az a család és a gyermekek érdekeit szolgálja.

  1. Ez az új családod!

Nagyon nehéz az új élethelyzet, az új család, új pár, új gyerekek, megváltozott élet. Azonban ha már bevállaltuk az új családot, el kell fogadni, hogy itt a helyünk. Nincs kijárás, nincs más, csak a család, ahogy lennie kell. Az új család az első, és a CSALÁD, ezt kell képviselni az exek előtt, a család többi tagja előtt és a barátok előtt is.

  1. Minden családban vannak problémák

Sokszor azt hiszi az ember, hogy a régi megromlott, akkor az új csak jó lehet. De nincs így. Minden közösségben ugyanazok a problémák is megvannak, amik korábban is megvoltak, és mindig is meglesznek. Ezt ne felejtsük el. Ahogy azt sem, hogy ugyanúgy van dackorszak, tinédzser élet, hiszti, sírás, éjszakázás….stb. Ez a család is ugyanúgy működik, mint egy normális.

Csak ebben az új élethelyzetben jobban tudunk figyelni önmagunkra és a párkapcsolatunkra, ha tanultunk a múltból.

De az összes többi feladat, ugyanúgy feladat, és nehézség, mint bármely családban.

 

A mozaik család is család.

Megfelelő türelemmel, rugalmassággal, kreativitással, szeretettel és elfogadással csodálatos családot hozhatunk össze.

A gyerekek megtanulnak alkalmazkodni, elfogadni és tisztelni, és ami még nagyon fontos, láthatják, hogy van olyan újrakezdés, mely boldogsággal végződik!

 

Mentés

 

Kövess az alábbi oldalakon, és még több tipphez juthatsz, ami a kiegyensúlyozott, boldog családot segíti!

Csatlakozok hozzád! Szeretnék harmonikus családot!

 

Szeretnél a Boldog Elváltak Klubjának tagja lenni?

Szeretnél találkozókon, előadásokon részt venni, ahol csak elváltak vannak?

Gyere és csatlakozz a klubhoz Facebookon!

Csatlakozok a Boldog Elváltak Klubjához!

 

Akik eddig is megbíztak bennem, és mint író vagy tanácsadó számítottak rám, a teljesség igénye nélkül:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!