Elváltan párban – avagy ki fizeti a rezsit?
Elvált nőként az egyedülállás nem feltétlenül kell, hogy életre szóló állapot maradjon. És ha ez így történt Nálad is, akkor szívből gratulálok! Sok pár esetén azonban már indulásnál gondot jelenthet, ha a pár egyik, vagy mindkét tagja egy érzelmi világégés után fut neki az új kapcsolatnak. És arra is van bőven példa, hogy éppen a pénzügyek jelentik a kapcsolat elményülésének akadályát. Himer Csilla pénzügyi coach elemez és javasol, hogy Veled ez ne történhessen meg.
A pénztárcád válás után…
…hát, biztosan soványabb volt, mint előtte. Ez a hirtelen lesoványodás aztán a nőket többnyire ösztönösen a beosztóbb életvitelre sarkallja: akárcsak GYES idején, amikor szintén megcsappantak a családi bevételek, a túlélési ösztön most is azt diktálja, hogy
Ezek azonban mind olyan pénzügyi magatartások, amelyek egyfajta önállóságra, függetlenségre alapozó pénzügyi szokásrendszer részei. Ez érthető is, hiszen egy elvált nő legtöbbször magára van utalva anyagi értelemben, ez a körülmény pedig kikényszeríti ezt a fajta pénzügyi viselkedést.
És ez jó! Több szempontból is:
Ez egy olyan rendszer, amibe – éppen azért, mert jó – könnyű beleszokni. Megváltoztatni viszont már nehezebb…
A pénztárcád új kapcsolatban
Márpedig könnyen eljöhet az az idő, amikor ezen a meglehetős önállóságot adó rendszeren valamelyest változtatnod kell. Ez lesz az az idő, amikor újra komoly párkapcsolatban fogsz élni.
És ekkor jön a balhé…
Sok pasi hiszi úgy, hogy ha egy elvált nő nem akar vele közös kasszán lenni, akkor a nő a kapcsolatot (azaz őt, a pasit) sem akarja igazán. A nő pedig úgy érzi, hogy egyszer már nagyon megégette magát, ezt még egyszer nem akarja megkockáztatni, így nem feltétlenül akar lemondani az anyagi önállóságáról. Ha nem egy szintén az anyagi függetlenségét védelmező hapsival jössz össze, akkor ebből már ezen a ponton komoly veszekedés lehet – és elvileg még csak most kezditek a közös életeteket.
A másik verzió sem biztos, hogy sokkal jobb, maximum később tör ki a vita. Ha ugyanis a pasi is egy válás után megégve hasonlóan védi az anyagi önállóságát, és ezért külön kasszában egyeztek meg, az egy idő után a közös életetek fejlődésének lehet az akadálya. Ha ugyanis totálisan külön kasszán lesztek, vagyis egyikőtök sem tudja a másikról, hogy mennyi bevétele is van, illetve az a rendszeres kiadásokon (kaja, rezsi, stb.) kívül mire megy el, akkor nehéz lesz közös célokat kitűzni, és azokat megvalósítani. Márpedig egy kapcsolatnak a közös célok legalább annyira kovásza, mint a szerelem, szeretet párosa.
A jól működő kompromisszum
Ezeket a nem túl tetszetős kilátásokat elkerülendő két lehetőség is áll előttetek:
Lehet, hogy az első verzióval kezditek, aztán ha már nem féltitek annyira egymástól az anyagi önállóságotokat (azaz ezen a téren is erősödik az egymás iránti bizalom), akkor bevezetitek a kettes változatot. Utána meg akár a totál közös kasszát. Ez már csak Rajtatok és a kapcsolatotok fejlődésén múlik.
Kívánom, hogy valamelyik verzióig Te is juss el! 🙂
Himer Csilla
pénzügyi coach
Kövess az alábbi oldalakon, és még több tipphez juthatsz, ami a kiegyensúlyozott, boldog családot segíti!
Szeretnél a Boldog Elváltak Klubjának tagja lenni?
Szeretnél találkozókon, előadásokon részt venni, ahol csak elváltak vannak?
Gyere és csatlakozz a klubhoz Facebookon!
Akik eddig is megbíztak bennem, és mint író vagy tanácsadó számítottak rám, a teljesség igénye nélkül: