Hol romlik el egy házasság?
Bár nagyjából ezer meg egy oka lehet, mert mi is ezer meg egy félék vagyunk, a kutatások mégis igazolni látszanak a népi bölcsességet, miszerint a párok alapvetően két dolog miatt hajlamosak erősen összeveszni: a gyereknevelés és a pénz miatt. A pénz miatt pedig azért, mert ez az a valami, ami lényegében minden életterületünket átszövi, összekapcsolja valamilyen módon, mindenre hatással van, vagy éppen a pénzre hat… Ergo lehetetlen megkerülni. Ezért is olyan gyakori konfliktusforrás.
De tényleg a pénz miatt veszik össze annyi pár, hogy akár a válásig is eljutnak? Himer Csilla pénzterapeuta, az Elvált, magabiztos nő oldal szakértőjének írása következik.
Mottó:
A pénz olyan, mint a lakmuszpapír: azonnal kijelzi, milyen a kapcsolataid kémiája.
Himer Csilla, pénzterapeuta |
Kibékíthetetlen ellentét
Ez a kifejezés hangzik el legtöbbször, amikor valamilyen híres amerikai sztárpár válik. Jó kifejezés, mert sok mindent rá lehet húzni. Olyan gumifogalom: bármeddig tágítható. Onnantól, hogy nem bírom elviselni, hogy a párom horkolt, egészen addig, hogy – ne adj’ Isten – félholtra vert.
Pedig…
…ez az a kifejezés, amit ha értő füllel hallgat az ember lánya, akkor nagyon is kifejező – és minimum gyanús, hogy a viták rendszeresen a pénzügyek körül csúcsosodtak ki. Nem, nem azért állítom ezt, mert mióta kalapács van a kezemben, mindent szögnek nézek, vagyis mióta pénzügyi coaching-gal foglalkozom, azóta mindenhol pénzügyi problémát sejtek. Nem, ez a tapasztalat. A dolog ugyanis fordítva működik: nem én sejtek minden problémás eset mögött pénzügyi vitákat, hanem az ügyfelek jönnek azzal, hogy gondjuk van a pénzzel – aztán kiderül, hogy a párkapcsolatukban vannak komoly elakadások… (Lassan akár át is képezhetem magam párkapcsolati coach-csá.)
Miért olyan komoly vitatéma a pénz?
Ennek három fontos oka van.
- A pénz az a valami, ami bár igazából használati tárgy, mégis hihetetlenül erős érzelmeket aggatunk rá. Mindenki viseltetik valamilyen érzelemmel a pénz iránt: megveti, eltűrt rosszként tekint rá, minden jó megrontójának tartja, vagy éppen minden problémája megoldásának, amolyan Szent Grálnak. Éppen ezért amikor a pénzen vitatkozunk, akkor mindig előkerülnek az érzelmek is. Hiszen ha a másik nem ért egyet a mi pénzkezelési elveinkkel, akkor az ezzel kapcsolatos érzelmi alapállásunkkal sem fog – és ezt ösztönösen támadásként értékeljük. Kész a veszekedés. Ezért olyan nehéz a pénzről vitázni és nem veszekedni. (Aki már végigcsinált egy válóperes vagyonmegosztási tárgyalássorozatot, az pontosan tudja, miről beszélek.)
- A pénznek ugyanis van egy mindenki számára létező intimitása. Ha én valakit beengedek a pénzügyi életembe – márpedig a házasságban általában nemcsak az ágyat, hanem az asztalt és a széket is megosztjuk egymással – akkor valami elképesztő bizalommal kell lennem felé. A pénz mindig is bizalmi kérdés volt – így bárki bármit is kifogásol ezzel kapcsolatban, az olyan érzés, mintha hátba döfne. Egyszerűen azért, mert beengedtem az intim szférámba, ehhez képest meg a védett zónámban, azaz az intim szférámban borít ki a másik. Mintha visszaélt volna a bizalmammal, kihasználta volna azt, hogy kitárulkoztam neki. Vagyis minden a pénz körüli vita bizalomvesztéssel jár.
- A pénz körül azért csúcsosodnak ki a viták, mert ilyenkor valójában a legkevésbé a pénzről szoktunk vitatkozni. Igazából értékrendek csapnak össze. Azok az értékek, amelyeket az életünkről, az életvezetésünkről vallunk. Hogy egyáltalán melyikünknek mi érték. Van, akinek az önzetlen segítség a legfontosabb érték, másnak meg a szorgalmas munka az elsődleges. Ha egy ilyen pár egyik tagja éppen ezért önzetlenül eladományoz különféle összegeket, amelyre a másik úgy tekint, mint verejtékes munkája mérhető eredményére, akkor el lehet képzelni, hogy abból hangos tányércsörgés lesz.
Az intimitás, az érzelmek és az értékrend hármasa tehát a valódi oka annak, hogy a párok a pénzen veszekedhetnek – és mivel értékrendet hihetetlenül nehéz összecsiszolni, ez tartósan jó indok marad a haragra.
Ha kapcsolatban vagy…
…éppen ezért az az első, hogy ilyenkor elgondolkodsz rajta, hogy a párodnak és Neked mi a legfontosabb a pénzzel kapcsolatban! Sőt ne csak gondolkodjatok el rajta, hanem próbáljátok meg megtalálni a közös pontokat, ahonnan elindulhattok! Ahol messzebb vannak az álláspontok, ott pedig igyekezzetek találni egy mindkettőtök számára elfogadható minimumot – és kijelölni azokat a határokat, amelyeken belül viszont meghagyjátok egymásnak a szabadságot a pénzügyekben (is).
Ha válófélben vagy…
…és elvadultak a dolgok, akkor már tényleg kicsi az esély rá, hogy ebből még vissza lehet táncolni. Ekkor jobbat nem tehetsz, mint hogy arra koncentrálsz, amit majd a már elvált nőknek tanácsolok.
Ha még nem durvult el a viszony annyira, hogy már beszélni sem tudtok egymással, akkor viszont ismerjétek fel, hogy a pénzzel kapcsolatban hol és miben nem egyeztetek! Ezt beszéljétek is meg! Ugyanúgy végig lehet ezt is rágni, mint azoknál, akik még kapcsolatban vannak. Volt már olyan párom, akik ezután szavaztak maguknak még egy esélyt, mert rájöttek, hogy igazából nem egymással van bajuk – hanem a véleményükkel. Nem emberileg nem elfogadhatóak egymás számára, csak a nézőpont, amit képviselnek. Márpedig ők nem egy véleménnyel, vagy egy állásponttal házasodtak össze… (Hogy hosszútávon is működni fog-e a kapcsolatuk, azt most még nem tudom megmondani, az viszont biztos, hogy most a korábbi viták fényében meglepően jól megértik egymást.) Ha nem is lesztek képesek arra, hogy újra megpróbáljátok együtt, még akkor is ott a nagy lehetőség, hogy a későbbiekben is beszélő viszonyban maradjatok egymással, mert ezt tisztáztátok. (Ilyen példa is van a praxisomban: a pár ugyan elvált, viszont a pénzügyekről simán meg tudtak állapodni egymás között, a gyerektartás nem újabb havi vitatéma, mert tudják, hogy attól, hogy a szülők elváltak, a gyerek miatt még mindig egy család maradtak – részben közös pénzügyekkel.)
Ha már elváltál…
…akkor jó, ha a Magad számára is tisztába teszed ezt a kérdést. Egyrészt azért, mert az anyagi újrakezdésben is sokat segít, ha ismered a saját pénzügyi személyiségednek ezt a szeletét. Másrészt azért, mert ha ezt már tudod Magadról, akkor gyaníthatóan azt is tudni fogod, hogy egy új párkapcsolatban már mit vársz el a partneredtől – és ha ezt már az elején rendezni tudjátok, sok felesleges vitától kímélitek meg Magatokat. Ez meg a párkapcsolati újrakezdésben fog segíteni.
Talán fura, hogy ezzel a témával kezdtem, de az anyagi talpra álláshoz ez is kell: ismerned kell önmagad, a határaidat – miközben minden új kihívás tágítja is ezeket a határokat. Márpedig egy válás meglehetősen nagy kihívás egy nő életében.
Úgyhogy “táguljunk” együtt! A következő cikkem is tágítani fogja a komfortzónát, mert megint egy olyan témával jövök, amire egy elvált nő, amikor rendbe akarja szedni a pénzügyeit, csak nagyon ritkán gondol…
Himer Csilla
pénzterapeuta
Kövess az alábbi oldalakon, és még több tipphez juthatsz, ami a kiegyensúlyozott, boldog családot segíti!
Csatlakozok hozzád! Szeretnék harmonikus családot!
Szeretnél a Boldog Elváltak Klubjának tagja lenni?
Szeretnél találkozókon, előadásokon részt venni, ahol csak elváltak vannak?
Gyere és csatlakozz a klubhoz Facebookon!
Csatlakozok a Boldog Elváltak Klubjához!
Akik eddig is megbíztak bennem, és mint író vagy tanácsadó számítottak rám, a teljesség igénye nélkül:
Ez komoly??? PÉNZterapeuta??? Ráadásul a blog szakértője??? JESSSZUMPEPI