Petrus Márta blogja

Saját pénztárcát Minden NŐnek!

 
 
 
 
Saját pénz

Saját pénz

 

 

Saját pénztárcát minden nőnek!

 

Ha egy nő ilyen-olyan okoknál fogva magára marad, az sosem szívderítő: társas lények vagyunk (mi, nők pláne), ezért a magány, de legalábbis a magunkra utaltság elsőre nagyon sokkoló. Nőnek lenni azt is jelenti, hogy a magány, az egyedüllállás a világban nagy érzelmi megterhelést jelent nekünk.

 

Ha ez történik velünk, kb. már másnap jön az érzelmi pofon mellé az anyagi is: egyedül egészen biztosan nem fogunk tudni többé úgy élni, ahogyan eddig. Pedig ez az anyagi sokk megelőzhető – csak valahogy még egyikünk anyukájának sem jutott eszébe elmagyarázni, hogy “Lányom, ez az, amit muszáj megtenned, és így csináld!”

 

 

 

A pénztárcátlanság örökség

 

Honnan is jutott volna eszébe az anyukádnak ilyet mondani, amikor ő sem szükségét nem érezte ennek, sem azt nem tudta, hogyan is kéne ezt csinálni? Ez viszont annak a ténynek a fényében baromi fura, hogy már legalább három-négy generáció nőtt fel úgy, hogy gyakori jelenség a köreiben a válás. A nők ennek ellenére sem fejlesztettek ki maguknak pénzügyi önvédelmi technikákat azon kívül, hogy egy-két százast, esetleg ezrest lecsípnek a konyhapénzből. Pedig van egy pár ezen kívül is…

 

Minek is kell egy nőnek saját pénztárca?

 

Azért, mert a nők azok a csoport a társadalomban, akiknél sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy magukra maradnak valamelyik életszakaszukban – és ennek nemcsak a válás lehet az oka.

 

1. Szingli vagy

 

Igen, ez is ilyen dolog. Bár szerencsésebb kimenetelű, hiszen ekkor csak Magadról kell gondoskodnod, senki másról. (Attól viszont még érzelmileg kivagy, mert korántsem biztos, hogy ez a szingliség önként vállalt dolog.)

 

A pártalálás (szándékosan nem párválasztást írtam, mert sok nő választana, szegény, ha lenne kit) kitolódása azzal is jár, hogy egyre több nőnek kell arra berendezkednie, hogy felnőtt életének első pár évét egyedül tölti. (Jó, lehet, hogy eközben hosszabb-rövidebb kapcsolatai is lesznek, de amíg ezek nem csapnak át elkötelezett párkapcsolatba, és “hol nálad, hol nálam” rendszerben alszanak, addig tekintsük ezeket a nőket is szinglinek.)

 

Ez az időszak is tartogat meglepetést az amúgy saját pénztárcájú nőnek: egyik-másik hozzá csapódó barátja bepróbálkozhat azzal, hogy csak a kaland kedvéért a nő pénzét is megszerezze. Ilyenkor sem árt tudni, hogy szép dolog a szerelem, de senkit sem jogosít fel arra, hogy a pénztárcádban kotorásszon…

 

2. Elváltál, vagy valófélben vagy

 

Gondolom, azért olvasod ezt a blogot, mert ez az a szitu, amit testközelből ismersz. Hogy hogyan lehet ezt a helyzetet anyagilag a lehetőségekhez képest a legjobban kezelni, arról még sokat fogok írni a cikksorozatomban. Most azonban az a cél, hogy lásd, nem azért illet meg a saját pénztárca joga, mert alapból a válásra kell minden komoly párkapcsolatba vágó nőnek készülnie, hanem azért, mert szinte nincs olyan életszakasz egy nő életében, amikor megengedhetné magának azt a luxust, hogy ki legyen szolgáltatva valakinek anyagilag. Különösen akkor válik égetően szükségessé a saját pénztárca, ha már gyerek(ek) is van(nak) a képben, de a saját magadért viselt felelősség is éppen elég nagy ahhoz, hogy úgy rendezd be az életed, hogy legyen saját pénzed.

Hobo-International-Lauren-Wallet

 

3. Megözvegyültél

 

Hát, sajna ez is egy opció. Most lehetne azt mondani, hogy ilyenkor a közös vagyont úgyis Te öröklöd, de ez csak abban az esetben igaz, ha a párod jó előre végrendelkezett arról, hogy Te örökölsz, és nem a gyerekek. A magyar jog szerint ugyanis alapból az egyenesági leszármazók, vagyis a vérszerinti családtagok örökölnek. Sőt nekik a köteles részt is előírja a törvény, nehogy ki legyenek semmizve. Vagyis megözvegyülve kerülhetsz olyan lehetetlen helyzetbe, amivel én is szembesültem, amikor még gyerek- és ifjúsági felügyelőnek tanulva egy gyerekotthonban töltöttem a gyakorlatomat.

 

Képzelj el egy anyukát boldog házasságban két gyerekkel, nulla saját megtakarítással (értsd: minden apu nevén), és egy fél ház tulajdonjogával (másik fele apué, hiszen a házat közösen építették, így igazságos). Apu azonban váratlanul, élete virágjában olyan súlyos balesetet szenved, amit nem él túl. Anyu ott marad a kis fizetésével, a két gyerekkel, nulla saját megtakarítással – és egy egész házzal, amit nem tud fenntartani egymaga. Sebaj, gondolja anyuka, majd eladja a házat, annak az árából mennek egy kisebbe, amit már fenn tud tartani.

 

Amivel azonban nem számolt, az a gyámhivatal, amely harciasan védte a gyerekek (vélt) érdekeit a törvény szellemében eljárva: mivel a ház fele apué volt, így az, az akkor még ugyancsak kiskorú gyerekeire szállt az apu nevén lévő megtakarításokkal együtt – és ezek felhasználásába a gyámhivatal szigorúan a gyerekek érdekeire hivatkozva mindig bele is szólt. Ami gyámhivatalul azt jelenti, hogy a ház nem adható el, mert a kiskorú gyerek nem tehet jognyilatkozatot, a gyámhivatal nem egyezett bele, hogy a gyerekek része is eladható legyen, mert szerinte áron alul akarta volna anyuka piacra dobni a házat. (A gyámhivatal természetesen nem vette igénybe ezen véleménye megalapozásához ingatlanbecslő, vagy ingatlanértékesítő szakember segítségét, mert azért fizetnie kellett volna, azt meg nem.) A megtakarításokat a gyerekek nagykorúságáig, mint a gyerekek vagyonának felügyelője, szintén zárolta a gyámhivatal.

 

Mit tehetett anyu? Hagyta a francba a házat, lezárta az egészet, elment a két gyerekkel albérletbe, mert az meg tudta fizetni, a ház meg megy tönkre álltában. Így fog a két gyerek nagykorúként örökölni egy romhalmazt.

 

Szóval ha biztos akarsz menni, hogy a közös vagyon továbbra is rendelkezésedre álljon a gyerekek felneveléséhez, akármi történjék is, irány az ügyvéd, a bank, illetve a biztosító, és ahol csak van egy kis pénzetek, vagyonotok, ott mindenhol tessék kölcsönösen rendelkezni egy haláleseti meghatalmazással, hogy ki is legyen a jogos tulajdonos, ha baj van.

 

4. Idősek és betegek lesznek a szüleid

 

Kis magyar valóságunkban még ma is az a gyakori, hogy ha lánygyerek van a családban, a szülők arra számítanak, hogy időskorukra inkább a lányuk, mintsem a fiuk fog gondoskodni róluk. Anyagi terheket ugyan megoszthatnak egymással a testvérek, az ápolással, ellátással járó gyakorlati feladatok azonban rendszesen aránytalanul oszlanak meg a különnemű testvérek között – többnyire a nők viselik a nagyját.

 

A szülők egészségi állapotától függően jár ez kisebb-nagyobb, vagy éppen teljes keresetkieséssel. Ez pedig máris indokolja, hogy legyen már előzőleg minél dundibbra tömött saját pénztárcád. Ha pedig mindezt még elvált nőként is kell tudnod teljesítened a szüleid felé, akkor különösen szükséges az előregondolkodás.

 

5. Ne adj Isten, a gyerek súlyos beteg

 

Ez az az állapot, amit senkinek sem kívánok. Érzelmileg is mérhetetlenül megterhelő, ráadásul komoly betegségnél az is előfordul, hogy éppen a legnagyobb baj közepén lép ki a családból apuka, mert ő nem bírja elviselni ezt az élethelyzetet. (Anyu sem biztos, hogy el tudja, csak neki muszáj.)

 

Ha  a gyerek ápolásra szorul, akkor nem apu, hanem anyu lesz az, aki otthon marad a gyerekkel – és ezzel totálisan függővé, kiszolgáltatottá válik anyagilag.

 

6. Nyugdíjba mész

 

A nők alapból kevesebb fizetést kapnak ugyanazért a melóért ugyanazzal a végzettséggel, mint a pasik. Ennek alapján számolva kevesebb nyugdíjra is számíthatnak – amiből viszont tovább kellene finanszírozniuk földi létük kényelmét, hiszen ha hinni lehet a statisztikáknak, egy átlag magyar nő jó hét évvel él túl egy vele ugyanazon évben született férfit. Ha nincs saját pénztárcád, amiből futná valamilyen kései anyagi biztonságot megalapozó tartalékra, akkor a 10 dkg párizsi – 20 dkg farhát tengely által meghatározott életszínvonal sem biztos, hogy irreális nyugdíjas korodra. OK, hogy most már benne van az alaptörvényben, hogy a gyerekek kötelessége gondoskodni az idős szülőkről (nyugdíj helyett), de mutasson ma nekem bárki olyan negyvenes gyerekeket, akik nem a saját megélhetésükkel vannak elfoglalva (értsd: hiteltörlesztés, gyerekek taníttatása – szintén egy vagyon – vagy éppen a saját fedél megteremtése). Vannak, de nem meggyőző a számosságuk.

save-money-single-women

Húha…

 

Ahogy látod, éppen elég okod van arra, hogy saját pénztárcád legyen. Ezek közül minden nő életében van legalább négy-öt jó indok arra, hogy saját vagyonkát építsen magának. Ezután a fejbekólintás után szokott jönni a kétségbe esés…

 

Én ezt sosem fogom tudni megcsinálni!!!

 

Pedig de. Igaz, nem fog egyik napról a másikra menni. Nem is mindig lesz egyszerű. Néha még kitartás is kell majd hozzá. És sok olyan dolgot fogsz csinálni, amiről korábban azt hitted volna, hogy ez lehetetlen, hogy ilyen létezzen. A legszebb azonban az lesz az egészben, hogy a dolog működni fog! J Ki van próbálva.

 

Kövesd hát a cikksorozatot, és hajtsd végre mindazt, amit ott olvasol! Nyugi, apró dolgokkal kezdjük, semmi megvalósíthatatlan nem lesz benne. Az egész arról fog szólni, hogy egy éppen frissen elvált nő hogyan állhat talpra anyagilag – is. Mert aki arra képes, hogy önállóan rendezze a pénzügyeit, az minden másra is képes, amit csak célul tűz ki maga elé.

 

Egy biztos: nem leszel egyedül. Az rám és az Elvált, boldog nők klubjára mindig számíthatsz!

 

Himer Csilla

pénzterapeuta

 

Kövess az alábbi oldalakon, és még több tipphez juthatsz, ami a kiegyensúlyozott, boldog családot segíti!

Csatlakozok hozzád! Szeretnék harmonikus családot!

 

Szeretnél a Boldog Elváltak Klubjának tagja lenni?

Szeretnél találkozókon, előadásokon részt venni, ahol csak elváltak vannak?

Gyere és csatlakozz a klubhoz Facebookon!

Csatlakozok a Boldog Elváltak Klubjához!

 

Akik eddig is megbíztak bennem, és mint író vagy tanácsadó számítottak rám, a teljesség igénye nélkül:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!